Drifttekniker, Har jobbat på SHE sedan 2022
“Jag har jobbat som drifttekniker på SHE sedan oktober 2022 och trivs jättebra. Jag blev väl mottagen när jag började och det kändes viktigt. Här på värmeverket kör jag driften och kontrollerar så att pannorna fungerar som de ska. Vi kör skift så det är alltid någon på plats 24 timmar om dygnet. Jag har tidigare arbetat som elektromekaniker och montör med stora generatorer och motorer, liknande de vi har här.”
“Jag är glad att jag fick chansen att börja jobba här.
Efter min VFU (verksamhetsförlagd utbildning) på SHE under ekonomprogrammet på universitetet fick jag en sommartjänst i juni 2022 som sedan blev en vikarietjänst från september samma år. Nu är jag fast anställd och tycker det är jättekul och spännande eftersom det är en så utvecklande bransch. Egentligen är det tre branscher
i ett och samma med elhandel, elnät och fjärrvärme.
Jag har väldigt bra kollegor och personalförhållandena är extremt bra. Personalpolitiken skiljer sig från andra jobb. Här värnar man om de anställda och har en aktiv personalklubb. Alla tar hand om varandra, från vd till kundservice och så tror jag att det har varit genom alla år.”
Redovisningsekonom, Har jobbat på SHE sedan 2022
Det här var bara några av våra medarbetare på SHE.
Vill du läsa mer om oss, våra medarbetare och vad vi gör så laddar du ner vår jubileumsbok SHE 50år!
Mån – tors 08.00 – 15.00
Fredagar 08.00 – 12.00
Lunchstängt 12.00 – 13.00
Besök oss för hjälp med el, värme, energieffektivisering och elnät.
Vi kan också hjälpa till med produkter som solceller,
Ngenic smart värmestyrning, elbilsladdare, HVO och
träpellets.
Besökstider mån till fre kl. 08.00-15.00 med lunchstängt kl. 12.00-13.00